Donji Milanovac – Građani Donjeg Milanovca imaće priliku da narednih dana uživaju u jedinstvenoj izložbi u holu Centra za kulturu i obrazovanje u Donjem Milanovcu.
Izložba „Sva lica srpskog diplomate Nušića“ organizovana je u sklopu obeležavanja 50 godina od potapanja starog Donjeg Milanovca i preseljenja na novu lokaciju i otvorena 27. decembra.
Izložbu je ispred „Nušić“ Fondacije otvorio Nebojša Nušić, praunuk slavnog pisca, dok je ulogu domaćina preuzela Mesna zajednica Donji Milanovac koja je okupila Odbor za obeležavanje godišnjice u čije ime je goste pozdravio potpredsednik Odbora i član Saveta Mesne zajednice – Saša Librić.
Iskoristili smo priliku te upitali gospodina Nebojšu Nušića za njegov komentar o izložbi:
„Izuzetna mi je čast što je izložba „Sva lica srpskog diplomate Nušića“ danas i u narednim danima u Donjem Milanovcu kao deo obeležavanja 50 godina od potapanja starog Donjeg Milanovca i preseljenja na novu lokaciju.
Ova izložba svoju premijeru imala je u Muzeju srpske diplomatije. Nušić se u svom životu oprobao u raznim ulogama, od diplomate, etnografa, novinara, pisca, pesnika, upravnik pozorišta do fotografa. Kao diplomata izučavao je etnografski život i rad srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji. Preko tog poziva službovao je u Prištini, Bitolju, Solunu i Seresu(grad Ser, Grčka). Ono što je interesantno da je u Seresu stolovao kralj Dušan i u njemu se kovao Dušanov dinar i napisan je Dušanov zakonik.
Ovu izložbu prati i film koji je nastao zahvaljujući trudu gospodina Aleksandra Erdeljanovića, kao i ljudi iz arhiva Radio televizije Beograd. Drugi deo filma čini narativ Nušićeve ćerke Margite Predić-Nušić koja govori o svome ocu u njegovom kabinetu u ulici Šekspirova 1.“
Šta je to na šta posetioci trebaju da obrate pažnju prilikom posete?
„Poznata je stvar da svi pamte Branislava Nušića kao dramskog pisca, komediografa. A ovde mogu da saznaju za njegov trud i rad kao diplomate i koliki je bio patriota. Koliko je bio posvećen Srbiji govori i podatak da je njegov sin nastradao u epopeji 1300 kaplara. Takođe, njegov zet bio je ataše u Bariju preko koga je došla vojna oprema za srpsku vojsku za proboj Solunskog fronta.
Na filmu možete videti Nušića kao organizatora dočeka srpske vojske u Beogradu iz Balkanskih ratova.
Bio je organizator venčanja kraljice Marije i kralja Aleksandra. Da bi obeležio tada taj događaj koji je bio najznačajniji događaj u Evropi, sa preko 20.000 zvanica obezbedio je 35 milimetarsku kameru, koja je tada predstavljala čudo tehnike.“ – istakao je Nebojša Nušić.
„Zabavni deo izložbe su karikature Nušića, kao jedan šaljivi prikaz njega i njegovog rada.“ – dodao je gospodin Nušić.
Za kraj intervjua gospodin Nebojša Nušić je istakao: „Nadam se da Branislav Nušić može biti inspiracija vašim najmlađim sugrađanima, zbog čega se nadam da ćemo dobiti povratnu informaciju kako su mladi donjomilanovčani doživeli ovu izložbu.“